Na środowym webinarze (23 kwietnia br.) padło z Waszej strony wiele trafnych pytań związanych z istotą zarządzania długiem oraz procedurą restrukturyzacji długu. Poniżej przedstawiamy opracowanie najistotniejszych kwestii, o które pytaliście na ostatnim spotkaniu.
Przy planowaniu wykupów obligacji komunalnych należy przyjąć taki harmonogram, aby był on bezpieczny dla JST. Na rynku często obserwujemy karencje 10 - 12 letnie, które są akceptowane przez instytucje finansujące. Warto brać także pod uwagę ostateczny moment wykupu obligacji, gdzie w naszej ocenie za krańcowy przyjmuje się rok 2043 (zaplanowanie odleglejszego horyzontu jest oczywiście możliwe, ale może wiązać się z mniejszym zainteresowaniem banków udzieleniem takiego finansowania).
Pożyczki zaciągane przez jednostki samorządu terytorialnego są w większości przypadków wyłączone spod obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP). Zgodnie z przepisami, procedurą zamówień publicznych objęte są kredyty udzielane przez banki w ramach limitów zobowiązań określonych w uchwale budżetowej. Na ten moment trwają prace legislacyjne, które mają spowodować objęcie pożyczek prawem zamówień publicznych w niedalekiej przyszłości. Zmiana procedowana jest w art. 24 projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego.
Formalnie, wydłużenie okresu spłaty kredytu poza okres wynikający ze specyfikacji warunków zamówienia publicznego może być potraktowane jako złamanie przepisów prawa wynikających z PZP (zmiana istotnych warunków zamówienia publicznego). Stąd bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wcześniejsza spłata zaciągniętego długu nowym zobowiązaniem i dostosowanie spłat nowego zobowiązania do naszych możliwości budżetu. Oczywiście, konieczne będzie wystąpienie z wnioskiem do Regionalnej Izby Obrachunkowej o wydanie opinii o możliwości spłaty zobowiązania.
Tak, można korzystać z wyłączenia z limitu spłaty zobowiązań jednostki samorządu terytorialnego w przypadku, gdy spłata dotyczy wcześniej zaciągniętego zobowiązania i jest realizowana z wolnych środków pochodzących z lat ubiegłych. Wolne środki muszą pochodzić z lat ubiegłych i być formalnie potwierdzone w sprawozdaniu Rb-NDS. Należy pamiętać, aby w zapisach w uchwale budżetowej jasno wskazać, iż źródłem wcześniejszej spłaty są właśnie wolne środki (art. 243 ust. 3b ustawy o finansach publicznych).
Tak, mamy dowolność w wytypowaniu zobowiązań do restrukturyzacji, O ile umowa z instytucją finansującą dopuszcza możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania, może ono zostać zrestrukturyzowane.