Blog Publink - odpowiedzi, wskazówki, wzory dokumentów dla JST

Wyjaśnienia RIO we Wrocławiu w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Autor: Brygida Sewohl | 22 kwietnia 2025 r.

RIO udziela wyjaśnień

Regionalne Izby Obrachunkowe udzielają wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych na wystąpienia uprawnionych podmiotów, na podstawie art. 13 pkt 11 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych powinien zawierać niezbędne dane, o których RIO informują na swoich stronach internetowych.

Wniosek dotyczący interpretacji przepisów o sprawozdawczości

20 lutego 2025 roku do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu wpłynął wniosek, dotyczący udzielenia wyjaśnień w sprawie stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 2025 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej w zakresie wskazania:
- w którym okresie sprawozdawczym w sprawozdaniu Rb-27S (styczeń czy luty) należy wykazać „wpłatę podatnika”, która wpłynęła na rachunek bieżący dochodów w dniu 3 lutego 2025 r., a obciążyła rachunek bankowy podatnika w dniu 31 stycznia 2025 r.?
- czy ww. wpłata powinna być księgowana jako środki w drodze na koncie 141 „środki pieniężne w drodze”?

Wyjaśnienia RIO

RIO wyjaśnia, że zapłata podatku w obrocie bezgotówkowym (dzień obciążenia rachunku bieżącego podatnika) dokonana w danym miesiącu, wpływająca na rachunek bankowy urzędu (organu) w następnym miesiącu, nie jest dochodem wykonanym wykazywanym w sprawozdaniu Rb-27S, ponieważ nie stanowi ona środków pieniężnych w drodze ewidencjonowanych na koncie 141, lecz należność z tytułu dochodów budżetowych, ujmowaną na stronie Wn konta 221 (zobowiązanie banku). Pełna treść wyjaśnień znajduje się: tutaj

Działalność informacyjna Izby

RIO, zgodnie z art. 1 ust. 4 i art 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych, prowadzi działalność informacyjną w zakresie objętym nadzorem i kontrolą oraz udziela wyjaśnień na wystąpienia podmiotów wymienionych w art. 1 ust 2 tej ustawy w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych. Należy jednak pamiętać, że jednostki samorządu terytorialnego działają we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, a wyjaśnienia Izby nie są wiążące dla wnioskującego o ich udzielenie, jak i innych organów.

Czy warto pytać?

Tak, uważam, że warto pytać. Choć wyjaśnienia Izby nie mają charakteru wiążącego, istotne jest, by mieć pewność, że w danej sprawie dołożyliśmy wszelkich starań, aby działać zgodnie z przepisami. Otrzymane odpowiedzi mogą nie tylko potwierdzić nasze stanowisko, ale też pomóc spojrzeć na sprawę z innej perspektywy. Dlatego jeszcze raz podkreślam – warto pytać.