Przejdź do treści
Polski
  • Brak sugerowanych wyników, ponieważ pole wyszukiwania jest puste.

Planowanie zobowiązań

Ważnym krokiem podczas przygotowania zmiany WPF jest prawidłowe rozliczenie zobowiązań. Po zakończeniu pracy kreatora zmiany WPF oraz weryfikacji przedsięwzięć należy przejść do modułu “Kredyty” i zadbać o poprawność rozliczenia zobowiązań.

38

Działania w module kredytowym obejmują przede wszystkim:

  • poprawne rozliczenie zobowiązań historycznych;
  • poprawne rozliczenie zobowiązań planowanych;
  • dodanie nowego zobowiązania;
  • dodawanie / modyfikację poręczeń i gwarancji;
  • dodawania / modyfikację umów zadłużeniowych (umów spłacanych wydatkami);
  • przeliczenie (aktualizację) odsetek.

Podstawową zasadą związaną z poprawnym rozliczeniem zobowiązań historycznych i planowanych jest doprowadzenie do sytuacji, w której w ostatnim roku spłaty “Stan końcowy” wynosi 0. Oznacza to prawidłowe rozliczenie zobowiązania historycznego i planowanego. Ułatwia to również widok w module kredytowym, gdzie w kolumnie ,,Pozostałe" możemy zobaczyć stan rozliczenia zobowiązań.

39

Rozliczanie zobowiązań

Rozliczenie zobowiązań historycznych powinno odbywać się z uwzględnieniem harmonogramów spłat zaciągniętych zobowiązań. Z kolei w przypadku rozliczania kredytów planowanych (o ile nie została zawarta umowa zadłużeniowa) istnieje swoboda w zakresie kształtowania wysokości spłat. 

Planując spłatę nowego zobowiązania warto wziąć pod uwagę wartości przedstawione w kolumnie ,,Zapas na płatność”, która odzwierciedla dwa podstawowe wskaźniki kształtujące zdolność kredytową JST:

  • zapas wskaźnikowy(zapas określony na podstawie różnicy pomiędzy wskaźnikiem maksymalnej i faktycznej obsługi zadłużenia);
  • zapas płynnościowy (zapas określający wysokość środków własnych, jakie JST może przeznaczyć na spłatę zobowiązań, a które nie zostały zaangażowane w realizację przedsięwzięć wieloletnich; są to środki będące nadwyżką po rozliczeniu prognozy).

Kolumna "Zapas na płatność"

Kolumna “Zapas na płatność” odzwierciedla niższą z ww. wartości, co oznacza że sugerowanie się ww. kwotami w momencie planowania nowego zobowiązania zapewni spełnienie wskaźników oraz prawidłowe rozliczenie prognozy. Należy jednak pamiętać, że ów zapas dotyczy możliwych do zaplanowania spłat zobowiązań wraz z odsetkami.

40

Kolumna "Maks. transza"

W tabelach kredytowych obejmujących lata 2023-2025 znajduje się kolumna maksymalnej transzy. Odzwierciedla ona maksymalny przychód, jaki JST może zaplanować aby zachować limit zadłużenia określony w ustawie z dnia 15 września 2022 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw, w latach 2023-2025. Mowa o limicie, w którym wykonany dług JST w relacji do wykonanych dochodów ogółem pomniejszonych o dotacje i środki o podobnym charakterze oraz powiększonych o przychody (art. 217 ust. 2 pkt 4-8 UoFP) nieprzeznaczone na deficyt jest mniejszy niż 100%.

Należy pamiętać, że obliczone wartości są dynamiczne, dlatego obliczonych kwot nie można sumować.

Przykład: Wprowadzenie dodatkowego zadłużenia na kwotę 10.000.000 zł w 2023 roku, które będzie spłacane od 2026 roku powoduje, że w latach 2024 i 2025 wartość maksymalnej transzy będzie niższa od pierwotnie obliczonej o 10.000.000 zł.

41

Łączna spłata zadłużenia

W ostatniej kolumnie “Łączna spłata zadłużenia” znajdują się sumy zaplanowanych spłat wszystkich zobowiązań w poszczególnych latach. Informacja ta również jest pomocna w rozpisywaniu planowanych zobowiązań i stanowi analogię z poz. 5.1 na załączniku 1 WPF.

42

Dodawanie nowego zobowiązania (kredyt/pożyczka) 

W celu dodania nowego zobowiązania, należy otworzyć odpowiedni dokument WPF oraz wybrać moduł “Kredyty”. W dalszej kolejności należy kliknąć opcję “Dodaj”, a następnie “Kredyt”.

43

Po wykonaniu powyższych czynności, otworzy się okienko pozwalające zdefiniować parametry nowego zobowiązania. Należy rozpocząć pracę od nazwania kredytu, a później uzupełnienia reszty pól.

44

Na wyświetlonym oknie należy zdefiniować podstawę oprocentowania (WIBOR 1M, WIBOR 3M, WIBOR 6M LUB WIBOR 1R). W przypadku, gdy kredyt posiada inną podstawę oprocentowania niż WIBOR, należy wybrać z rozwijanego menu opcję ,,Własna” i wpisać oprocentowanie.

Dodatkowo, w tym miejscu należy także określić planowany okres spłaty nowego zobowiązania oraz uzupełnić przewidywany poziom marży. W przypadku, gdy planowane jest zastosowanie wyłączeń, niezbędne jest zaznaczenie opcji ,,Wyłączenia”. Ponadto, jeśli rozpisywany jest kredyt, który został już zaciągnięty, należy zaznaczyć opcję ,,Historyczny”. Wówczas spłaty takiego zobowiązania pojawią się w wierszu 10.6 w WPF.

Po kliknięciu ,,OK”, otworzy się tabela amortyzacyjna spłaty nowego zobowiązania. W tabeli należy uzupełnić transzę oraz zaplanować spłatę nowego zobowiązania. W przypadku stosowania wyłączeń, należy uzupełnić odpowiednie kolumny. Po uzupełnieniu wszystkich danych, aby zapisać, użytkownik musi jedynie kliknąć ,,Zatwierdź zmiany”.

45