Weryfikacja załącznika nr 2
Po przejściu pracy kreatora należy dokonać weryfikacji załącznika nr 2.
Weryfikacja reguł merytorycznych
Jeżeli na etapie kreatora zmiany WPF wczytano dokument będący roboczą zmianą WPF z naniesionymi przedsięwzięciami, weryfikacja załącznika nr 2 powinna sprowadzić się do sprawdzenia najważniejszych reguł merytorycznych obejmujących:
- limity zobowiązań;
- nakłady na realizację zadań w poszczególnych latach;
- nakłady ogółem;
- okres realizacji przedsięwzięć.
Ułatwieniem dla użytkowników programu WPF Asystent jest automatyczna kontrola merytoryczna załącznika nr 2, która za pomocą pomarańczowego ostrzeżenia informuje o zaistniałych nieprawidłowościach. Poprawnie merytorycznie załącznik nr 2 do WPF oznacza sytuację, w której ww. ostrzeżenia nie występują.
Znaki ostrzegawcze pojawiające się przy latach realizacja przedsięwzięcia, mogą zostać zignorowane. Informują one, że rok podany na załączniku różni się od roku w słowniku przedsięwzięć. Aby błąd zniknął, należy zweryfikować lata realizacji na załączniku lub zaktualizować je w słowniku przedsięwzięć w WPF Asystencie.
Aktualizacja jednostki realizującej przedsięwzięcie
W przypadku wczytania do załącznika przedsięwzięć nieaktualnej jednostki, program umożliwia jej aktualizację. Aby to zrobić należy skorzystać z funkcji “Uaktualnij jednostki”, znajdującej się na pomocniczym pasku menu.
Następnie w otwartym oknie dialogowym wystarczy w kolumnie “Docelowa jednostka” wybrać właściwą, a następnie potwierdzić wybór przyciskiem “OK”.
Wybrane jednostki zaktualizują się automatycznie we wszystkich przedsięwzięciach, w których są wskazane.
Wprowadzone zmiany należy zapisać, naciskając na ikonkę dyskietki na głównym pasku menu.
Ręczne wprowadzanie przedsięwzięć
By dodać przedsięwzięcie, którego nie mamy w bazie danych, należy zamknąć wszystkie otwarte dokumenty WPF, kliknąć po lewej stronie ekranu w zakładkę "Słowniki", następnie moduł "Przedsięwzięcia" i dodać pozycję.
Należy wypełnić dane dotyczące przedsięwzięcia (wybrać lata realizacji, jednostkę koordynującą i limit wydatków). Po kliknięciu przycisku "OK" przedsięwzięcie zostanie wprowadzone do listy i będzie można je dodać w zakładce "Przedsięwzięcia" (w załączniku 2).
Jeżeli chcemy, aby nowo dodane przedsięwzięcie pojawiło się w bazie danych BeSTi, należy kliknąć "Zapisz do BeSTi". Do tego wymagane jest poprawnie skonfigurowane połączenie. Po dodaniu przedsięwzięcia do BeSTi pojawi się informacja "Zgodne".
Modyfikacja przedsięwzięć w słowniku przedsięwzięć
Jeżeli chcemy zmodyfikować przedsięwzięcie w słowniku przedsięwzięć, należy wejść w “Słowniki” -> “Przedsięwzięcia” -> ustawić się w polu wybranego przedsięwzięcia, które zamierzamy zmodyfikować -> kliknąć prawy przycisk myszki -> wybrać opcję “Edytuj”.
Dodawanie przedsięwzięć do załącznika nr 2 WPF
Jeżeli nasze przedsięwzięcie znajduje się w bazie danych (słowniku przedsięwzięć) to możemy dodać je do Załącznika nr 2. Aby to wykonać należy uruchomić odpowiedni dokument WPF oraz przejść do Załącznika nr 2, który znajduje się na górnym pasku wyboru programu w zakładce “Dokument”.
Za pomocą przycisku “Dodaj” można wprowadzić do Załącznika nr 2 stworzone wcześniej przedsięwzięcie. Należy wypełnić wymagane pola (obowiązkowo na tym etapie należy wskazać rodzaj przedsięwzięcia - domyślnie ustawione jest “bieżące”) i zatwierdzić wybór. Po dodaniu przedsięwzięcia w Załączniku nr 2 należy uzupełnić limity wydatków w poszczególnych latach realizacji inwestycji.