Liderka w samorządzie – jak przenieść doświadczenia z edukacji i biznesu do administracji?

Szef marketingu w Publink. Posiada wykształcenie socjologiczne, artystyczne, marketingowe oraz rolnicze. Lubi pisać, ale brakuje mu na to czasoprzestrzeni.

Oktawia Publink

Czy zarządzanie szkołą ma coś wspólnego z kierowaniem miastem? Albo czy doświadczenia z innowacyjnego sektora edukacji i biznesu przekładają się na pracę w administracji samorządowej? Już 16 lipca o 10:00 będziemy mieli wyjątkową okazję, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania podczas bezpłatnego webinaru „Czas to pieniądz – jak skutecznie zarządzać sobą i zespołem w JST?”.

Gościnią specjalną tego wydarzenia będzie Oktawia Gorzeńska – I Wiceprezydentka Gdyni, inspirująca liderka z bogatym doświadczeniem w edukacji, administracji i biznesie. To właśnie jej osoba i niezwykła droga zawodowa będą w centrum naszej uwagi w pierwszej części spotkania.

Zanim spotkamy się na żywo, mieliśmy okazję zadać Oktawii Gorzeńskiej trzy pytania, które pozwalają lepiej zrozumieć jej perspektywę i filozofię przywództwa.

1. Które doświadczenia z zarządzania w edukacji można przenieść do administracji samorządowej?

Okazuje się, że zaskakująco wiele. Jak mówi Oktawia Gorzeńska: „Praca menedżerki i liderki w edukacji uczy zarządzania złożonością i różnorodnością interesariuszy – od nauczycielek i uczniów, poprzez rodziców, po instytucje zewnętrzne. Co więcej, działanie w systemie, obwarowane regulacjami prawnymi – jest bardzo przydatne w administracji”.

To właśnie umiejętność łączenia perspektyw, budowania zespołów wokół wspólnych wartości i celu, a także zarządzanie skomplikowanymi procesami zmian – często przy ograniczonych zasobach i wysokich oczekiwaniach społecznych – jest kluczowa w nowoczesnym samorządzie. Zwłaszcza jeśli celem jest tworzenie i wdrażanie polityk publicznych w sposób partycypacyjny.

2. Jak wygląda współpraca ze skarbnikiem oczami wiceprezydentki?

 

Wiceprezydentka Gorzeńska podkreśla, jak kluczowa jest to relacja: „Nasza współpraca jest bardzo bliska, choćby ze względu na fakt, że w budżecie miasta Gdyni, który wynosi prawie 2,7 mld złotych – edukacja to prawie 1 mld. Planujemy, uzgadniamy, szukamy rozwiązań”.

Po niespełna roku wspólnej pracy widoczne stają się obszary wymagające zmian, takie jak planowanie budżetu przez kadrę zarządzającą czy wypracowywanie jednolitych standardów, w tym tych dotyczących oprogramowania. To pokazuje, jak ważna jest synergia i wspólne dążenie do optymalizacji procesów finansowych w mieście.

3. Czy bycie liderem w administracji różni się od bycia liderem w firmach czy NGO-sach?

 

Odwołując się do swoich doświadczeń m.in. z innowacyjnego projektu 42 Warsaw, Oktawia Gorzeńska wskazuje na kluczowe różnice. „W administracji lider działa w bardziej sformalizowanym, obwarowanym prawem systemie – z mniejszą elastycznością, ale większym wpływem na życie ludzi”.

W samorządzie niezbędna jest umiejętność budowania sojuszy (również tych politycznych), strategiczne myślenie w długiej perspektywie oraz ogromna odporność psychiczna na hejt i populizm. Z kolei praca w 42 Warsaw charakteryzowała się większą swobodą innowacyjną i inkluzywnym środowiskiem, gdzie dialog i poszanowanie różnorodności były fundamentem. Doświadczenia te, choć trudniejsze do przeniesienia, są dla wiceprezydentki inspiracją do budowania współpracy i partycypacji w obszarach, za które odpowiada w Gdyni.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Dołącz do nas!

Te odpowiedzi to tylko przedsmak tego, co czeka nas podczas webinaru. Jeśli chcesz poznać praktyczne strategie skutecznego zarządzania sobą i zespołem w samorządzie, a także zainspirować się doświadczeniem jednej z czołowych liderek w Polsce, nie może Cię zabraknąć.

Kiedy? 16 lipca (środa), godz. 10:00 Gdzie? Online Koszt? Bezpłatnie

Zarejestruj się już dziś!

Do zobaczenia!

Social media

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach?